Czym jest hipnoza i hipnoterapia

Na poniższej stronie dowiesz się:

Z czy można pracować w hipnozie

Jak działa hipnoza

Jak działa ludzki umysł

Jakie są fakty a jakie mity o hipnozie

Najczęściej zadawane pytania

Chroniczny smutek

Alkoholizm

Uzależnienie od papierosów

Inne uzależnienia

Migreny

Bóle chroniczne

Bóle u osób śmiertelnie chorych

Bóle menstruacyjne

Bezbolesny poród bez znieczulenia

Fobie i lęki

Bezsenność

Tematy Pracy w Hipnozie

Odchudzanie

Problemy z odżywianiem

Zachowania kompulsywne np. obgryzanie paznokci

Stres

Poczucie ciągłego napięcia

Jąkanie

Zgrzytanie zębami

 

Choroba lokomocyjna

Napady agresji

Prokrastynacja ("lenistwo")

Problemy emocjonalne wszelkiego rodzaju

Pewność siebie

Samodyscyplina

Lepsze wyniki w sporcie

Poprawa pamięci

Motywacja do działania

Zwielokrotnienie tempa uczenia się

Wystąpienia publiczne

Działanie umysłu a hipnoza

Zastanawiałeś się kiedyś jak działa hipnoza? A może chciałbyś się dowiedzieć jak działa ludzki umysł?

Hipnoza to ominięcie funkcji krytycznej świadomego umysłu i ustabilizowanie akceptowalnego selektywnego myślenia. Na co dzień odrzucamy setki rzeczy które słyszymy, zupełnie bez zastanowienia, a hipnoza to właśnie wejście w stan w którym nie odrzucasz tego co słyszysz (nawet jeśli normalnie wydawały by się niemożliwe) oraz decydujesz się akceptować sugestie, które są dla Ciebie dobre.

 

Hipnoza budowa umysłu
Budowa umysłu
1. Umysł Świadomy (UŚ):

FA - funkcja analityczna
PR - pamięć robocza
FR - funkcja racjonalna (racjonalizująca)
SW - siła woli

2. Umysł Podświadomy (UP)
PP - pamięć permanentna
E - emocje
N - nawyki
Sp - samo-przetrwanie
Leń - leń 😉

3. Umysł Nieświadomy
Automatyczne funkcje ciała
System immunologiczny

 

Popularne mity o hipnozie

Oto najpopularniejsze mity o hipnozie:

1. W hipnozie zasypiasz

Niezależnie od głębokości hipnozy zawsze jesteś w pełni świadoma/świadomy tego co słyszysz, gdzie jesteś i co się dzieje. Hipnoza nie ma nic wspólnego ze snem.

2. Hipnotyzer przejmuje nade mną pełną kontrolę

W hipnozie utrzymujesz pełną kontrolę nad sobą a tak na prawdę zyskujesz jeszcze większą kontrolę nad sobą i dostęp do zasobów do których nie masz dostępu na co dzień.

3. W hipnozie zrobię coś czego normalnie bym nie zrobiła/nie zrobił

Jeśli usłyszysz jakąś sugestię, która jest niezgodna z Twoimi wartościami, religią, moralnością itp. to jej po prostu nie przyjmiesz, niezależnie od stanu hipnozy.

4. Nie wybudzę się

To akurat prawda. Nie wybudzisz się bo nie idziesz spać. Utknąć też w hipnozie nie można bo wystarczy, że będziesz chciała/chciał z hipnozy wyjść i to się stanie.

5. Hipnoza to jakaś magia

Hipnoza to naturalna umiejętność umysłu i każdy jest w stanie hipnozy kilka/kilkanaście razy dziennie. Dlatego też jest absolutnie bezpieczna.

6. W hipnozie leżę i nic nie robię

Osoba hipnotyzowana bierze aktywny udział w terapii: odpowiada na pytania, przyjmuje sugestie, itp. Czasami sesja hipnotyczna prowadzona jest w formie rozmowy.

7. Po hipnozie wszystko zapomnę

Nie, po hipnozie będziesz wszystko pamiętać. Zapomnienie czegokolwiek z sesji zdarza się bardzo, bardzo rzadko i nie wpływa w żaden sposób na jej skuteczność.

8. Nie jestem podatny na hipnozę

Każdy jest podatny na hipnozę. Im człowiek bardziej inteligentny i im ma większą wyobraźnię tym jest bardziej podatny na hipnozę. W grę tutaj też wchodzą jakieś obawy lub fałszywe wyobrażenia o tym czym jest hipnoza, które czasem też mogą przeszkadzać w pełnym skorzystaniu z hipnozy.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy w hipnozie zasypiam?

Pomimo tego, że hipnotyzerzy używają dosyć często słowa „śpij” to nie znaczy, że ktokolwiek idzie spać 🙂. W hipnozie jesteś w pełni świadoma/świadomy tego co się dzieje. Wiesz gdzie jesteś, wszystko słyszysz i masz pełną kontrolę nad sobą. Słowo "śpij" to tylko hasło na które osoba hipnotyzowana ma zamknąć oczy i się rozluźnić na tyle na ile może w danym momencie i to wszystko

2. Czy w hipnozie jako osoba hipnotyzowana tracę kontrolę?

Nie, cały czas jesteś świadom tego gdzie jesteś, co się dzieje, wszystko słyszysz i cały czas możesz podejmować decyzje czy akceptujesz to co słyszysz. Tak naprawdę w hipnozie zyskujesz większą kontrolę na przykład potrafisz wejść w stan pełni szczęścia w przeciągu kilku sekund, jeśli zechcesz.

3.Czy nic mi się nie stanie?

Hipnoza jest w 100% bezpieczna bo zawsze masz kontrolę nad tym co się dzieje. Ważne jest też aby pracować z osobą z odpowiednimi kwalifikacjami.

4. Co mogę zyskać dzięki hipnozie?

Hipnoza daje dużo lepszy dostęp do własnych zasobów, do prawdziwych powodów i źródeł problemów oraz sposobów ich skutecznego rozwiązania. Aby dokonać jakiejkolwiek zmiany musi się coś zmienić na głębszym, podświadomym poziomie umysłu i bez hipnozy bardzo często jest to bardzo czasochłonne lub wręcz niemożliwe.

Hipnoza jest w stanie zlikwidować każdy problem natury psychologicznej (eg. depresja, fobie, nałogi, stress itp.) oraz psychosomatycznej (choroby i przypadłości pojawiające się jako konsekwencje nierozwiązanych tematów w psychice/umyśle np. niektóre choroby serca, tarczyca, ból każdego rodzaju, nieorganiczna impotencja, i wiele wiele innych). Ponadto hipnoza działa świetnie jako wsparcie i wzmocnienie każdego działania ponieważ można: przyśpieszyć naukę nawet dziesięciokrotnie, przyśpieszyć i polepszyć regenerację ciała i umysłu, znacznie polepszyć wyniki w każdym sporcie, zbudować niezachwianą motywację, lepiej zrozumieć siebie i wiele innych.

5. Czego hipnoza nie może?

Zaczynając ogólnie:
1. Hipnoza nie pomoże jeśli ktoś nie chce pomocy lub jeśli pomoc jest mu obojętna.
2. Hipnoza nie zadziała jeśli ktoś się jej boi.
3. Hipnoterapia może się nie powieść jeśli ktoś ma fałszywe wyobrażenie czym jest hipnoza.
Idąc dalej, hipnoza nie zastąpi leczenia oraz leków, chociaż może przyśpieszyć dochodzenie do zdrowia i zmniejszyć zapotrzebowanie na niektóre leki. Hipnoza nie jest magicznym lekarstwem, chociaż pracuje się w hipnozie również z osobami śmiertelnie chorymi. Są przypadki wyleczenia takich osób ale najczęściej praca taka polega na zlikwidowaniu bólu lub innych dyskomfortów wynikających z choroby.
Przy problemach natury psychologicznej lub psychiatrycznej zawsze zaleca się konsultację z psychologiem/psychoterapeutą lub psychiatrą. Jednak według American Health Magazine, hipnoza jest dużo szybszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą drogę terapeutyczną.
Hipnoza też jest niemożliwa bez aktywnego uczestnictwa osoby hipnotyzowanej. Jeśli ktoś chce przyjść i się zdrzemnąć lub chce poleżeć i wyjść uleczonym to nie zadziała. Osoba hipnotyzowana musi aktywnie akceptować sugestie, wykonywać je i odpowiadać na pytania, jeśli takie są.

6. Czy nie zrobię czegoś czego normalnie bym nie zrobił/nie zrobiła?

Nie, nigdy nie zrobisz czegoś wbrew sobie, swoim zasadom, wartościom, religii, moralności itp. Stan hipnozy nie różni się zbytnio od normalnej rozmowy więc jeśli podczas normalnej rozmowy nie masz zwyczaju oddawać swoich pieniędzy lub napadać na bank to nie ma szans na to w hipnozie 🙂

7. Na czym polega sesja hipnotyczna?

Pierwsza sesja:
- Tłumaczę jak działa hipnoza i omawiamy krążące mity.
- Odpowiadam na pytania, aby klient czuł się swobodnie i w pełni zrozumiał co się będzie działo.
- Rozpoczęcie procesu hipnoterapii. Krótki wywiad, wprowadzenie w hipnozę, dobranie odpowiedniej drogi terapeutycznej (regresja, terapia części, wybaczanie lub inne).
- Rozwiązanie problemu zupełnie lub domknięcie pierwszego kroku terapii, jeśli wymagana jest kontynuacja na dalszych sesjach.
Dalsze sesje (jeśli jest taka potrzeba) polegają już na dalszej pracy w hipnozie w dążeniu do rozwiązania.

8. Jak mogę przekonać osoby z mojej rodziny do zastosowania hipnozy jeżeli uważam, że właśnie im by się przydała?

Aby móc skorzystać z dobrodziejstw hipnozy osoba ta musiałaby
1. Chcieć
2. Nie może się bać hipnozy
3. Musi zrozumieć czym naprawdę jest hipnoza.
Jeśli ta osoba nie chce to przekonywanie raczej nie zadziałają. W takim wypadku najlepiej jest poinformować, że jest taka opcja jak hipnoterapia. W razie pytań odpowiadać w zgodzie z prawdą (proszę śmiało korzystać z informacji zawartych na tej stronie). Można też kontaktować się ze mną a ja chętnie porozmawiam z taką osobą, odpowiem na pytania i wytłumaczę jak to wygląda. Czasami osoba nam bliska może być w bardzo trudnej sytuacji i chcielibyśmy jej pomóc, ale nic na siłę. Najważniejsze, jest aby ta osoba była gotowa i chciała zmiany.

9. Jak najprościej wytłumaczyć innym hipnozę?

Hipnoza to wyciszenie na moment analizowania czy coś jest prawdą czy nie i swojej skupienie uwagi na sugestii i wykonanie jej. Na przykład, gdybym powiedział teraz "Wyrzuć z pamięci zupełnie liczbę 3" to najprawdopodobniej by Ci się nie udało bo już na początku pojawiłaby się myśl "Ale bzdura, przecież nie mogę od tak sobie zapomnieć liczby". W hipnozie omijamy ocenę tej sugestii i dzięki skupieniu Twojej uwagi na sugestii jesteś w stanie zapomnieć liczbę 3. Oczywiście jeśli będziesz chcieć zaakceptować taką sugestię np. dla zabawy.

10. Jakie są zastosowania hipnozy?

Najczęściej to likwidacja nałogów, praca z niechcianymi emocjami, usuwanie fobii i lęków, usuwanie depresji, zlikwidowanie bólu każdego rodzaju, polepszenie koncentracji, pamięci, przyśpieszenie nauki i wiele innych.

11. Czy mogę się z hipnozy nie wybudzić? Czy można utknąć w hipnozie?

Tak, z hipnozy się zdecydowanie nie wybudzisz. A to dlatego, że w hipnozie nie zasypiasz! W hipnozie nie da się utknąć. Jeśli tylko zdecydujesz, że chcesz z niej wyjść to z niej wychodzisz.

12. Co jeśli coś mnie nagle wyrwie ze stanu hipnozy w trakcie sesji, czy coś mi grozi?

Z hipnozy "wyrwać" się pewnie można tylko gdyby pojawiło się jakieś natychmiastowe zagrożenie dla życia lub zdrowia np. budynek zacząłby się walić. W innych przypadkach po prostu się z niej wychodzi na sygnał od hipnotyzera i nie ma żadnych konsekwencji. Jeśli podąża się za tym co mówi hipnoterapeuta, jeśli jego sugestie Ci pasuję i chcesz zmiany to niezależnie od tego czy słyszysz jakiś hałas, coś Cię swędzi, czy jest Ci niewygodnie to z hipnozy nie wychodzisz, nawet gdy otworzysz oczy i się zaczniesz poprawiać. Jeśli dobrze podążasz za sugestiami to wyjdziesz z hipnozy dopiero gdy hipnotyzer Cię o to poprosi albo gdy sama/sam zdecydujesz, że chcesz wyjść. Co by się nie działo to w hipnozie jesteś w pełni bezpieczna/bezpieczny.

13. Czy będę pamiętała/pamiętał co się wydarzyło w trakcie sesji?

Jest szansa, że nie będziesz pamiętać wszystkiego jeśli podświadomość schowa pewne rzeczy przed Tobą bo np. uzna, że nie jesteś jeszcze na nie gotowy/gotowa ale zdarza się to bardzo, bardzo rzadko. Praktycznie zawsze pamiętasz całą sesję.

14. Co na to religia?

Papież Pius Xii w roku 1956 poparł stosowanie hipnozy jako skutecznej metody do pracy terapeutycznej i prazy z bólem (za przykład podał niesamowitą skuteczność przy zlikwidowaniu bólów porodowych).

Dokumenty bezpośrednio w źródłach Watykanu popierające stosowanie hipnozy:

Na temat znieczulenia hipnozą (SP)

Na temat znieczulenia hipnozą (FR)

Na temat znieczulenia hipnotycznego przy porodzie (SP)

Na temat znieczulenia hipnotycznego przy porodzie (FR)

Patrząc szerzej na kwestię hipnozy to jakiekolwiek założenie, że hipnoza czy stan hipnozy jest zły wynika tylko i wyłącznie z lęku i niezrozumienia czym jest hipnoza. Każdy jest w stanie hipnozy kilka razy dziennie i każdy komunikat powiedziany do kogokolwiek może być hipnozą. To jest naturalna część tego jak funkcjonuje nasz umysł i dlatego uważam, że ważne jest aby każdy wiedział jak to działa naprawdę.

 

Dowiedz się jak hipnoza może pomóc też tobie.