PLACEBO: Jak to naprawdę działa?

Lekarz mówi Ci, że dostajesz lek który rozwiąże Twój problem z X i poczujesz się znacznie lepiej. To co dostajesz jednak samo w sobie nie ma możliwości zadziałać.

Dlaczego więc placebo w tak wielu przypadkach działa?

Placebo to jeden z popularniejszych procesów hipnotycznych. Tak jest, placebo działa bo to hipnoza.

Ale, ale, ale, jak to?

Hipnoza to ominięcie funkcji krytycznej świadomego umysłu (czyli to co ocenia czy to co słyszymy jest prawdziwe czy nie) i ustabilizowanie akceptowalnego selektywnego myślenia (czyli sugestia ukierunkowująca uwagę na konkretne działanie/rezultat).

Hipnoza = wyłącznie oceny czy to słyszymy jest prawdziwe + zaakceptowanie sugestii

Lekarz do którego przychodzimy z problemem najczęściej dostaje od nas pełne zaufanie i to znaczy, że swoim autorytetem już na wejściu wyłącza funkcję krytyczną świadomego umysłu. Pozostaje tylko dać sugestię, a tu wystarczy „Mam tu dla Pana/Pani lek który rozwiąże ten problem X i po zażyciu poczuje się Pan/Pani znacznie lepiej”.

I tyle, proces hipnotyczny właśnie miał miejsce.

Czy jest zawsze skuteczny?
Nie.

Dlaczego?
1. Hipnoza nie jest odpowiedzią na wszystko (ale prawie 😉 ).
2. Hipnoza nie działa, jeśli ktoś nie chce zmiany, boi się albo nie zrozumie na czym naprawdę polega proces hipnotyczny.

PS. Jak może zauważyłeś w powyższym przykładnie pacjent nie poszedł spać kiedy rozmawiał z lekarzem. To, że tracisz świadomość w hipnozie to jeden z największych i najbardziej szkodliwych mitów jaki jest.

‪#‎hipnoza‬ ‪#‎prawdaohipnozie‬ ‪#‎siłaumysłu‬

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *