Bez kategorii

Jak pozbyć się bólu dzięki hipnozie?

different-areas-of-pain

Hipnoza zamiast znieczulenia medycznego.

Jak pozbyć się bólu? W styczniowym wydaniu magazynu „Neurosurgery” 2016 (czyli „Neurochirurgia”) opisane zostało badanie na temat hipnozy i hipnotycznego znieczulenia. Badanie przeprowadzono dla Congress of Neurological Surgeons, światowego leader w kształceniu i rozwoju neurochirurgów.

Hipnoza w walce z rakiem – po raz kolejny pokazała jak bardzo jest w stanie pomóc!

Dr. Ilyess Zemmoura z Francuskiego Centre Hospitalier Universitaire de Tours wraz z innymi neurochirurgami przeprowadzili 43 operacje na otwartym mózgu używając hipnozy jako jedynego środka znieczulającego.

Operacje przeprowadzone były na 37 pacjentach z rakiem (glejak w mózgu) pomiędzy rokiem 2011 a 2015. Operacje usuwania glejaka często wymagają aby pacjent był przytomny w trakcie zabiegu aby mógł reagować na to co mówi lekarz i odpowiadać na pytania.

 

Chemiczne znieczulenie a hipnoza.

Takie operacje zazwyczaj przeprowadzane są za pomocą standardowego znieczulenia medycznego. Pacjent jest usypiany w pierwszej fazie operacji, kiedy otwierana jest czaszka. Następnie lekarze wybudzają go a pod koniec znowu usypiają.

Jak pewnie możesz sobie wyobrazić takie wydarzenie może prowadzić do traumy po-operacyjnej oraz standardowych komplikacji związanych ze stosowaniem chemicznego znieczulenia.

 

Jak hipnoza pomaga z bólem i dyskomfortem?

Na szczęście każdego można wprowadzić w hipnozę do tego poziomu w którym nie czuje zupełnie bólu, do tego poziomu w którym jest bardzo przyjemnie i w którym możliwe są tylko pozytywne i radosne odczucia (tzw. stan Esdaile’a). Nawet w tak głębokiej hipnozie pacjent jest w stanie normalnie odpowiadać na pytania, wie co się dzieje i gdzie jest oraz, co chyba najważniejsze jest w zupełności bezpieczny i przeżywa operację w pełnym komforcie.

W szpitalach na świecie jest pełno pacjentów którzy nie mogą przyjąć chemicznego znieczulenia bo ich organizm jest za słaby i czekają na cud. Na szczęście świat idzie do przodu i coraz więcej ludzi odkrywa prawdę o tym jak hipnoza może im pomóc i jak wspaniałym jest narzędziem.

 

Jak pozbyć się bólu dzięki hipnozie?

To naprawdę bardzo proste. Mózg i układ nerwowy każdego człowieka ma umiejętność wywoływania i uśmierzania bólu. Doświadczyłeś/doświadczyłaś tego tysiące razy w swoim życiu. Dzięki hipnozie jesteś w stanie sięgnąć do tych wewnętrznych zasobów.

Dzięki hipnozie jesteś w stanie wyłączyć ból czasowo (na potrzeby operacji, porodu itp.) lub zupełnie, jeśli ból miał formę chroniczną (migreny, miesiączki, ból kończyny fantomowej) czy też związany był z chorobą (np. rak).

Medycyna od bardzo dawna korzysta z hipnozy, a korzystać z niej może każdy!

Źródła:

1. Dokumentacja oryginalnego badania: http://journals.lww.com/neurosurgery/Abstract/2016/01000/Hypnosis_for_Awake_Surgery_of_Low_grade_Gliomas__.6.aspx

2. Artykuł opisujący badanie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-12/wkh-hmp122815.php

One thought on “Jak pozbyć się bólu dzięki hipnozie?

  1. Witaj Darek ! Tekst na temat bólu jest dobry, lecz …..jako anestezjolog przypomnę, że operacje mózgu można przeprowadzić …..w znieczuleniu miejscowym…..tak jak wyrywanie zęba , przy pełnej świadomości lub lekko zmienionej….w ten czy inny sposób. BO MÓZG nie boli ! To prawda o której wiedzą i anestezjolodzy i neurochirurdzy i neurolodzy i wielu innych. Wystarczy miejscowo znieczulić skórę, okostną kości czaszki i oponę twardą. I już można ” grzebać w mózgu” . Popularność metod operowania przy zachowane świadomości wśród neurochirurdzy wynika z konieczności coraz mniej traumatyczne godła mózgu operowania struktur położonych w niebezpiecznych rejonach , np. W pobliżu ośrodka mowy lub blisko pnia mózgu. Nie umniejsza to w niczym roli hipnozy, jednak….. dla czystości metody zwanej….. znieczuleniem hipnotycznym. …oczekiwałbym wyeliminowania z procedury opioidów i środków znieczulających miejscowo. Niestety w doniesieniach naukowych ….niestety….w większości przypadków są one stosowane , co także pozwala operować przy zachowanej świadomości lecz….wtedy hipnozę medyczną można nazwać tylko ……hipnosedacją, bo nie jest to hipnoanestezja , czy hipnoanalgezja. Obydwa te fenomeny oczywiście występują i są wykorzystywane w hipnozie medycznej i hipnoanestezji jednak dla argumentowania niekwestionowanej roli hipnozy w sali operacyjnej lepiej używać dokumentów anestezjologicznie “czystych” np. YouTube – dokument BBC zatytułowany ” Hipnosurgery” .
    Z wyrazami sympatii i poparcia dla słusznej idei.
    Dr n.med. Marek Bartkowski – specjalista anestezjologicznie intensywnej terapii i leczenia bólu, certyfikowany hipnoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *